• Iveta Ganajová

• Podnikateľský plán

Pri vypracovaní podnikateľského plánu sa zamerajte na:

Titulná strana –
            uveďte názov školy, názov predmetu podnikateľského plánu, dátum, Vaše meno a triedu

Prehľad obsahu – uveďte názvy kapitol a strany

Zhrnutie – na 1 – 2 stranách uveďte predmet podnikania, zdôvodnenie  ako budete podnikanie realizovať. Zhrnutie vypracujte ako posledný krok.

Opis firmy – predstavte svoju firmu a uveďte obchodný názov firmy, právnu formu – živnosť, sídlo firmy – svoje podnikanie budete uskutočňovať v prenajatých priestoroch (nezabudnite výšku nájomného uviesť v nákladovej časti a pri kalkulácii cien), miesto podnikania, začiatok podnikania – od l. januára 2009, stručný opis predmetu činnosti firmy, vlastník firmy, jej umiestnenie, manažérsky tím, počet zamestnancov, pôvod a veľkosť počiatočného kapitálu, majetok firmy, obrat (tržby) v eurách, zisk v eurách.

Opis služieb – uveďte, v akej oblasti podnikáte, druh poskytovaných služieb, kvalitu služieb, ceny poskytovaných služieb, šírku sortimentu, prednosti oproti konkurencii.

Analýza trhu – vyberte vhodnú vzorku respondentov pre výskum trhu, analyzujte údaje získané od respondentov, spracujte ich a vyhodnoťte ich. Uveďte potenciálnych zákazníkov a konkurentov.

Opis trhu:

Odvetvie – uveďte odvetvie, v ktorom bude Vaša firma pôsobiť, aké sú trendy jeho rozvoja, tradície.

Miesto podnikania – uveďte opis miesta podnikania (nezabudnite, že Vaša firma je umiestnená v prenajatých priestoroch), prístupové cesty, možnosti parkovania.

Zákazníci – uveďte potenciálnych zákazníkov, perspektívnych zákazníkov.

Cieľové skupiny zákazníkov – uveďte demografické skupiny zákazníkov – z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, požiadaviek, územia atď.

Konkurencia – uveďte informácie o konkurentoch v regióne, kto sú, kde sídlia, ceny poskytovaných služieb, kvalita služieb, spôsob propagácie služieb, výhody Vašej firmy oproti konkurencii, silné a slabé stránky Vašej firmy.

Produkt (služba) – uveďte opis ponúkaných služieb.

Cena – uveďte spôsob tvorby cien ponúkaných služieb v eurách:

a) výrobná cena:

- materiál

- odpracované hodiny x hodinová tarifa

- iné

b) predajná cena:

- výrobná cena

- prirážka na zisk

- daň z pridanej hodnoty

Distribúcia – uveďte spôsob distribúcie.

Propagácia – uveďte opis foriem a prostriedkov použitých na oboznámenie zákazníkov s ponúkanými službami - spracujte leták, v ktorom oznamujete otvorenie nového penziónu. Navrhnite názov a grafické spracovanie názvu penziónu, výber zdôvodnite.

Manažment – znázornite organizačnú a riadiacu štruktúru firmy, charakterizujte manažérov a vlastníkov firmy, uveďte ich kvalifikáciu, osobné predpoklady a skúsenosti manažérov firmy, počet zamestnancov firmy, ich štruktúru a kvalifikáciu, odmeňovanie zamestnancov – charakteristiku platov (výpočet mzdy), odmeňovanie manažérov – charakteristiku platov, motiváciu zamestnancov a manažérov.

Realizácia podnikateľského zámeru – uveďte opis priestorov, kde sa budú služby poskytovať, zariadenia, materiálové zabezpečenie, sprievodné služby, uveďte budúcich dodávateľov, ich platobné podmienky, dodacie lehoty.

Dopad na životné prostredie – uveďte opis prípadného vplyvu poskytovaných služieb na životné prostredie, opatrenia na zníženie nepriaznivého dopadu na životné prostredie.

Finančný plán:

Súvaha k 1. januáru 2009 – vypracujte Súvahu pri vzniku Vašej firmy k termínu 1. január 2009.

Výkaz ziskov a strát – vypracujte Výkaz ziskov a strát k 31. decembru 2009.

Prognózy – vypracujte finančné prognózy na najbližšie tri roky ako súčasť finančného plánu.

Prílohy – ako prílohy podnikateľského plánu uveďte:

- výsledky prieskumu trhu

- fotografie realizačných priestorov, poskytovaných služieb

- cenová ponuka poskytovaných služieb

- propagačný leták o otvorení penziónu

- živnostenský list vlastníka firmy